Original 2020 SCHSL Football Schedules
*Schedules are tentative until everything has been finalized.
Please POST any schedules in our 2020 Football Schedules TOPIC and we will add them to the list,
viewtopic.php?f=2&t=5578
or you can email them to us at admin@scpreptalk.com.
*Please let us know if you see any errors.
*All images are property of SCPrepTalk and are not to be used without consent.
Thanks for posting and visiting SCPrepTalk.com
ORIGINAL 2020 SCHSL Football Schedules (5A,4A,3A,2A,and 1A posted)
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
2020 SCHSL Football Schedules
2020 SCHSL Class 5A Football Schedules
Region 1: Hillcrest, J. L. Mann, Mauldin, T. L. Hanna, Woodmont
Region 2: Byrnes, Dorman, Riverside, Spartanburg, Wade Hampton-G
Region 3: Boiling Springs, Clover, Fort Mill, Gaffney, Nation Ford
Region 4: Blythewood, Northwestern, Ridge View, Rock Hill, Spring Valley
Region 5: Chapin, Dutch, Fork, Lexington, River Bluff, White Knoll
Region 6: Carolina Forest, Conway, Socastee, St. James, Sumter
Region 7: Berkeley, Cane Bay, Goose Creek, Stratford, Wando
Region 8: Ashley Ridge, Fort Dorchester, Stall, Summerville, West Ashley
2020 SCHSL Class 4A Football Schedules
Region 1: Easley, Pickens, Travelers Rest, Walhalla, Westside
Region 2: Eastside, Greenville, Greenwood, Greer, Laurens
Region 3: Catawba Ridge, Indian Land, Lancaster, South Pointe, York
Region 4: AC Flora, Dreher, Irmo, Lugoff-Elgin, Richland Northeast, Westwood
Region 5: Aiken, Airport, Midland Valley, North Augusta, South Aiken
Region 6: Darlington, Harstville, Myrtle Beach, North Myrtle Beach, South Florence, West Florence, Wilson
Region 7: Beaufort, Bluffton, Colleton County, Hilton Head Island, James Island, May River
2020 SCHSL Class 3A Football Schedules
Region 1: Belton-Honea Path, Daniel, Pendleton, Seneca, Wren
Region 2: Berea, Blue Ridge, Carolina, Palmetto, Powdersville, Southside
Region 3: Broome, Chapman, Clinton, Emerald, Union County, Woodruff
Region 4: Chester, Fairfield Central, Keenan, Lower Richland, Mid-Carolina
Region 5: Brookland-Cayce, Fox Creek, Gilbert, Orangeburg-Wilkinson, Strom Thurmond, Swansea
Region 6: Camden, Crestwood, Lake City, Lakewood, Manning, Marlboro County
Region 7: Aynor, Dillon, Georgetown, Loris, Waccamaw
Region 8: Academic Magnet, Battery Creek, Bishop England, Hanahan, North Charleston, Oceanside Collegiate
2020 SCHSL Class 2A Football Schedules
Region 1: Abbeville, Christ Church, Crescent, Liberty, Ninety Six, West-Oak***
Region 2: Blacksburg, Chesnee, Landrum, Legion Collegiate, St. Joseph's Catholic
Region 3: Andrew Jackson, Buford, Central-Pageland, Cheraw, Chesterfield, North Central
Region 4: Batesburg-Leesville, Columbia, Eau Claire, Gray Collegiate, Newberry, Saluda
Region 5: Barnwell, Edisto, Pelion, Silver Bluff, Wade Hampton-H
Region 6: Burke, Lake Marion, Philip Simmons, Ridgeland-Hardeeville, Timberland, Woodland
Region 7: Andrews, Kingstree, Latta, Lee Central, Marion, Mullins
2020 SCHSL Class 1A Football Schedules
Region 1: Calhoun Falls, Dixie, McCormick, Southside Christian, Ware Shoals, Whitmire
Region 2: C.A. Johnson, Great Falls, Lamar, Lewisville, McBee
Region 3: Blackville-Hilda, Calhoun County, Denmark-Olar, Hunter-Kinard-Tyler, Ridge Spring-Monetta, Wagener-Salley, Williston-Elko
Region 4: C.E. Murray, Carvers Bay, East Clarendon, Hemingway, Scott’s Branch
Region 5: Green Sea-Floyds, Hannah-Pamplico, Johnsonville, Lake View, Timmonsville
Region 6: Allendale-Fairfax, Bamberg-Ehrhardt, Bethune-Bowman, Branchville, Estill
Region 7: Baptist Hill, Charleston Math & Science, Cross, Military Magnet, St. John’s, Whale Branch
***Football Only-No Playoffs
Region 1: Hillcrest, J. L. Mann, Mauldin, T. L. Hanna, Woodmont
Region 2: Byrnes, Dorman, Riverside, Spartanburg, Wade Hampton-G
Region 3: Boiling Springs, Clover, Fort Mill, Gaffney, Nation Ford
Region 4: Blythewood, Northwestern, Ridge View, Rock Hill, Spring Valley
Region 5: Chapin, Dutch, Fork, Lexington, River Bluff, White Knoll
Region 6: Carolina Forest, Conway, Socastee, St. James, Sumter
Region 7: Berkeley, Cane Bay, Goose Creek, Stratford, Wando
Region 8: Ashley Ridge, Fort Dorchester, Stall, Summerville, West Ashley
2020 SCHSL Class 4A Football Schedules
Region 1: Easley, Pickens, Travelers Rest, Walhalla, Westside
Region 2: Eastside, Greenville, Greenwood, Greer, Laurens
Region 3: Catawba Ridge, Indian Land, Lancaster, South Pointe, York
Region 4: AC Flora, Dreher, Irmo, Lugoff-Elgin, Richland Northeast, Westwood
Region 5: Aiken, Airport, Midland Valley, North Augusta, South Aiken
Region 6: Darlington, Harstville, Myrtle Beach, North Myrtle Beach, South Florence, West Florence, Wilson
Region 7: Beaufort, Bluffton, Colleton County, Hilton Head Island, James Island, May River
2020 SCHSL Class 3A Football Schedules
Region 1: Belton-Honea Path, Daniel, Pendleton, Seneca, Wren
Region 2: Berea, Blue Ridge, Carolina, Palmetto, Powdersville, Southside
Region 3: Broome, Chapman, Clinton, Emerald, Union County, Woodruff
Region 4: Chester, Fairfield Central, Keenan, Lower Richland, Mid-Carolina
Region 5: Brookland-Cayce, Fox Creek, Gilbert, Orangeburg-Wilkinson, Strom Thurmond, Swansea
Region 6: Camden, Crestwood, Lake City, Lakewood, Manning, Marlboro County
Region 7: Aynor, Dillon, Georgetown, Loris, Waccamaw
Region 8: Academic Magnet, Battery Creek, Bishop England, Hanahan, North Charleston, Oceanside Collegiate
2020 SCHSL Class 2A Football Schedules
Region 1: Abbeville, Christ Church, Crescent, Liberty, Ninety Six, West-Oak***
Region 2: Blacksburg, Chesnee, Landrum, Legion Collegiate, St. Joseph's Catholic
Region 3: Andrew Jackson, Buford, Central-Pageland, Cheraw, Chesterfield, North Central
Region 4: Batesburg-Leesville, Columbia, Eau Claire, Gray Collegiate, Newberry, Saluda
Region 5: Barnwell, Edisto, Pelion, Silver Bluff, Wade Hampton-H
Region 6: Burke, Lake Marion, Philip Simmons, Ridgeland-Hardeeville, Timberland, Woodland
Region 7: Andrews, Kingstree, Latta, Lee Central, Marion, Mullins
2020 SCHSL Class 1A Football Schedules
Region 1: Calhoun Falls, Dixie, McCormick, Southside Christian, Ware Shoals, Whitmire
Region 2: C.A. Johnson, Great Falls, Lamar, Lewisville, McBee
Region 3: Blackville-Hilda, Calhoun County, Denmark-Olar, Hunter-Kinard-Tyler, Ridge Spring-Monetta, Wagener-Salley, Williston-Elko
Region 4: C.E. Murray, Carvers Bay, East Clarendon, Hemingway, Scott’s Branch
Region 5: Green Sea-Floyds, Hannah-Pamplico, Johnsonville, Lake View, Timmonsville
Region 6: Allendale-Fairfax, Bamberg-Ehrhardt, Bethune-Bowman, Branchville, Estill
Region 7: Baptist Hill, Charleston Math & Science, Cross, Military Magnet, St. John’s, Whale Branch
***Football Only-No Playoffs
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
Class 5A-1 Football Schedules
Class 5A Region 1 Football Schedules
Hillcrest Rams
J. L. Mann Patriots
Mauldin Mavericks
T. L. Hanna Yellow Jackets
Woodmont Wildcats
Back to Top
Hillcrest Rams
J. L. Mann Patriots
Mauldin Mavericks
T. L. Hanna Yellow Jackets
Woodmont Wildcats
Back to Top
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
Class 5A-2 Football Schedules
Class 5A Region 2 Football Schedules
Byrnes Rebels
Dorman Cavaliers
Riverside Warriors
Spartanburg Vikings
Wade Hampton Generals
Back to Top
Byrnes Rebels
Dorman Cavaliers
Riverside Warriors
Spartanburg Vikings
Wade Hampton Generals
Back to Top
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
Class 5A-3 Football Schedules
Class 5A Region 3 Football Schedules
Boiling Springs Bulldogs
Clover Blue Eagles
Fort Mill Yellow Jackets
Gaffney Indians
Nation Ford Falcons
Back to Top
Boiling Springs Bulldogs
Clover Blue Eagles
Fort Mill Yellow Jackets
Gaffney Indians
Nation Ford Falcons
Back to Top
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
Class 5A-4 Football Schedules
Class 5A Region 4 Football Schedules
Blythewood Bengals
Northwestern Trojans
Ridge View Blazers
Rock Hill Bearcats
Spring Valley Vikings
Back to Top
Blythewood Bengals
Northwestern Trojans
Ridge View Blazers
Rock Hill Bearcats
Spring Valley Vikings
Back to Top
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
Class 5A-5 Football Schedules
Class 5A Region 5 Football Schedules
Chapin Eagles
Dutch Fork Silver Foxes- Vance(NC) and IMG Academy(FL) games are Neutral site
Lexington Wildcats
River Bluff Gators
White Knoll Timberwolves
Back to Top
Chapin Eagles
Dutch Fork Silver Foxes- Vance(NC) and IMG Academy(FL) games are Neutral site
Lexington Wildcats
River Bluff Gators
White Knoll Timberwolves
Back to Top
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
Class 5A-6 Football Schedules
Class 5A Region 6 Football Schedules
Carolina Forest Panthers
Conway Tigers
Socastee Braves
St. James Sharks
Sumter Fighting Gamecocks
Back to Top
Carolina Forest Panthers
Conway Tigers
Socastee Braves
St. James Sharks
Sumter Fighting Gamecocks
Back to Top
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
Class 5A-7 Football Schedules
Class 5A Region 7 Football Schedules
Berkeley Stags
Cane Bay Cobras
Goose Creek Gators
Stratford Knights
Wando Warriors
Back to Top
Berkeley Stags
Cane Bay Cobras
Goose Creek Gators
Stratford Knights
Wando Warriors
Back to Top
- SCPrepTalk
- Site Admin
- Posts: 5315
- Joined: Tue Aug 15, 2017 12:45 pm
Class 5A-8 Football Schedules
Class 5A Region 8 Football Schedules
Ashley Ridge Swamp Foxes
Fort Dorchester Patriots
Stall Warriors
Summerville Green Wave
West Ashley Wildcats
Back to Top
Ashley Ridge Swamp Foxes
Fort Dorchester Patriots
Stall Warriors
Summerville Green Wave
West Ashley Wildcats
Back to Top